Dovolenky sú v plnom prúde, diaľnice praskajú po švíkoch a možno sa aj vy práve balíte za vytúženým oddychom. Chystáte sa vyraziť autom k moru? Alebo plánujete dlhé cesty po našom krásnom Slovensku? Či už cestujete hodinku alebo váš čaká celodenný presun, určite sa domov nebudete vracať kvôli nejakým zabudnutým veciam.
V spolupráci so sympatickou rodinkou, Jožom a Hankou Orgonášovcami z @cestujemespolu, sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako sa zbaliť na dovolenku s malým dieťaťom. Ako rodičia dvojročného Krištofa musia byť totiž vždy o krok dopredu 🙂
Výhoda cesty autom na dovolenku je jasná – môžete zobrať so sebou omnoho viac vecí, ako keď cestujete lietadlom. „My dospeláci toho veľa nepotrebujeme, tak radšej vždy drobcovi zoberieme aj to, čo by nemusel potrebovať. Zatiaľ sa nestalo, že by sme sa nenarvali do takmer akéhokoľvek auta, a to sme ich už od ŠKODY otestovali poriadne množstvo. Ak by vám ale dochádzal priestor a viete, že to nezvládnete, môžete si od známych požičať truhlu na strechu, budete mať zrazu ďalší obrovský kufor,“ hovorí o svojich skúsenostiach Jožo. Ako dodáva, určite treba v prvom rade myslieť na cestovné poistenie. Ak vás dovolenka stojí ako rodinu 1500 eur, tých 20-40 eur navyše už nikomu neublíži a môžete mať istotu, že keď sa čokoľvek stane, nezruinuje vás to finančne.
Hlavne bezpečne
Základom každej úspešnej jazdy je bezpečnosť. Tá začína už pri kúpe vhodnej autosedačky či podsedáku s chrbtovou časťou, ktorý chráni aj hlavu a krk dieťaťa pri prípadnom náraze. Je dôležité myslieť na to, aby boli vo vozidle správne nainštalované a aby v nich boli deti pripútané tak, ako uvádza výrobca.
Bezpečnosť a plynulosť jazdy môže vodič zvýšiť aj tým, že si vopred naplánuje trasu, vyberie si prestávky a skombinuje ich napríklad so zaujímavými miestami. Vďaka aplikácii ŠKODA Connect si viete všetko vopred pripraviť v pohodlí domova a itinerár priamo preniesť do navigácie vozidla. K maximálnej ochrane a bezpečnosti posádky môžete prispieť aj riadnym zabezpečením batožiny. Na jej upevnenie v kufri je možné využiť špeciálne prispôsobený sieťový program, ktorý všetky tašky a iné príslušenstvo udrží presne tam, kde patria.
Poďme ale na zoznam. Čo zbaliť deťom vo veku od 0 do 3 rokov na dovolenku?
Pri bábätkách a batoľatách to môže byť trocha náročnejšie – ak je vaše dieťatko zvyknuté napr. iba na určitý druh plienok a vy ich nezoberiete dostatok a nezoženiete ich vo vašej dovolenkovej destinácii, môže byť o zábavu postarané. Pozor si dajte aj na lieky. „Užíva váš drobec napr. antihistaminiká? Mrknite do lekárničky, či vám práve nedochádzajú, možno v takom Chorvátsku budú u nás voľnopredajné lieky na predpis. Toto je len malá časť z našich vlastných skúseností,“ hovorí o svojich skúsenostiach Hanka.
Tak sa poďme spoločne pozrieť na zoznam, ktorý pomôže nie len rodičom tých najmenších ratolestí. Čo teda zbaliť pre deti od 0 do 2 rokov pri ceste na dovolenku autom?
- Doklady – pas (aj pre dieťa!), kartička poistenia a komerčné cestovné poistenie. Šofér nech nezabudne doklady k autu. Keď tento základ máte, môžete začať baliť drobca.
Dôležitý tip: ak cestuje iba jeden rodič a má rozdielne priezvisko ako mamina/tatino, nezabudnite na splnomocnenie s overenými podpismi a v angličtine! - Oblečenie – tu asi nebude mať žiaden rodič problém, ale – zbaľte zo všetkého pár kusov navyše, keď by sa dieťatko zašpinilo, pogrckalo alebo čokoľvek iné. Nezabudnite pribaliť okrem šorťáskov a tričiek s krátkym rukávom aj pohodlné tepláčiky, aspoň jedno tričko s dlhým rukávom a jednu teplú mikinu. Čo ak sa v hoteli či bungalove nebudete dať klíma nastaviť podľa vašich požiadaviek alebo sa náhle na pár dní ochladí? Deťom je jedno, akú kombináciu farieb majú na sebe oblečenú. Vy ako rodič dbajte na to, aby ste zobrali oblečenie, ktoré ľahko schne. Aj keď na mieste rýchlo operiete, nech to za noc rýchlo vyschne.
- Oblečenie na kúpanie – kúpacie šortky, UV tričko, šiltovka, slnečné okuliare s reálnou UV ochranou, topánočky/sandálky do vody, inú pohodlnú obuv na ihrisko.
Tip: práve UV tričko je asi najlepší vynález pre malé deti. Pomôže doplniť účinok opaľovacieho krému, zároveň chráni dieťatko pred rôznymi uštipnutiami a v prípade horúčav vo vode príjemne schladí. „My sa snažíme Krištofa naučiť na slnečné okuliare od jeho útleho detstva – chvíľu sa mu nepáčili, dnes ich nosí s láskou. Poznáte ten pocit, keď na bielej kamenistej pláži vstúpite do krásne čistého mora? Od tohto všetkého sa odráža svetlo a vaše oči dostanú zabrať. O to viac dostanú zabrať aj tie malé očká,“ vysvetľujú rodičia Orgonášovci.
- Pomôcky na plávanie – či už preferujete nafukovacie koleso, rukávniky, plaváky… nech ste všetci v bezpečí 🙂
- Opaľovací krém – tu netreba vymýšľať s ničím menej účinnejším ako krémom s UV faktorom 50+. V lekárňach a drogériách nájdete rôzne portfólio detských opaľovacích krémov.
Tip: opaľovací krém v spreji sa super ľahko rozotiera, je to zároveň pre deti vcelku zábavka. Natierajte vždy, aj keď bude dieťatko na slnku iba pár minút. Je to oštara, ale detská pokožka je extrémne citlivá. - Lekárnička – „Nie sme lekári a riadime sa iba tým, čo sme dostali odporúčané, tak vám prezradíme, čo obsahuje naša spoločná lekárnička aj v prípade, že niekto z nás (ani Krištof) nič neužívame: analgetiká, antihistaminiká, kvapky na prečistenie očí, leukoplast, dezinfekcia, lieky na črevné problémy, lieky na zníženie teploty, sirup na kašeľ, vitamíny,“ radí rodinka.
Tip: nezabudnite na odsávač sopľa – ten, ktorý viete manuálne používať ústami a netreba ho nastrkávať na vysávač. Tak isto skontrolujte platnosť autolekárničky, v ktorej nájdete inak tiež dosť užitočného materiálu. - Repelent – zbehnite sa do lekárne poradiť a zoberte si na cesty nejaký citlivý (ale účinný) repelent proti komárom a inému hmyzu. Napr. v Chorvátsku v ich typicky borovicových lesoch na pobreží asi neexistuje večer bez komárov.
- Obľúbené hračky dieťatka – venujte pár minút tomu, aby ste vašej ratolesti zbalili hračky, ktoré mu dotvárajú jeho každodenný komfort. Pre dieťatko môže byť dlhšia cesta na dovolenku aj zmena prostredia vyčerpávajúce, každé dieťa reaguje na zmenu prostredia inak. Určite má váš synček či dcérka hračku, plyšáka či čokoľvek, čo nepustí z ruky. Nezabudnite na to! Pribaľte aj ďalšie hračky, ktoré pozná, vytvoria mu pocit domova.
Tip: vankúš, perina či deka, s ktorými dieťatko spáva – nezaberajú veľa miesta a vytvoria mu ďalší komfort. - Fľaška s vodou – v horúcich letných dňoch ponúkajte našim najmenším pitný režim čo najčastejšie. Kľudne každých 15-30 minút, aj keď budú piť len po malých dúškoch, hydratácia je základ komfortu. Ani vám v teplách tak nechutí jesť? Možno bude vaše dieťatko na tom podobne. Ale piť musíme všetci 🙂 Na dlhé cesty si zoberte spokojne aj dvojnásobok vody oproti plánovanej spotrebe. Môžete ju naliať napríklad do termosiek. Do rôznych úložných priestorov auta ich ľahko nacpete – čo keď zostanete pár hodín niekde v zápche?
- Cumlíky, fľaše na mlieko, ohrievač na mlieko, podbradník, obľúbená lyžička či tanierik – viete ako veľmi vie toto pomôcť? A vôbec sa to nebahnite doniesť aj do reštaurácie! Ako na nič z tohto nezabudnúť? Od raňajok až po večeru, zapisujte si, čo všetko používate na kŕmenie vášho bábätka. A potom už len všetko zbaľte 🙂 Šerblík alebo redukcia na WC – nezabudnúť!
- Slnečník alebo plážový stan – nie na každej pláži sa dá prenajať slnečník a môcť sa schovať v horúcich dňoch v tieni pri mori je na nezaplatenie. Slnečník či plážový stan dnes zoženiete za 10-15 eur, zložíte ho za pár sekúnd pohodlne ho zmestíte do akéhokoľvek kufra. Nezabudnite pribaliť aj veľkú plážovú deku, kam sa všetci zmestíte.
- Vlastný uterák a hygienické potreby (kefka, pasta, mydlo, sprcháč, šampón, hrebeň, krém na zapareniny) – „My nemáme problém s hotelovými uterákmi, ale drobcovi berieme vždy jeho vlastný. Netušíme, s akým pracím práškom či avivážou perie dané ubytovanie, nech nemusíme zbytočne riešiť alergické reakcie,“ radia Orgonášovci.
- Odrážadlo/kolobežka/bicyklík – dovolenka je super čas, kedy sa vašej ratolesti môžete naplno venovať a možno sa naučí práve na tejto dovolenke jazdiť na kolobežke. A bude to vaša skvelá spoločná spomienka!
A na záver ešte jeden záverečný tip – hovorte s deťmi o vašej dovolenke. Tešte sa s nimi, spomínajte tie najkrajšie zážitky vo vašich spoločných debatách, zapojte dieťa pri balení – môže mať svoj prvý batôžtek so svojimi obľúbenými hračkami. Aj keď vaša ratolesť ešte nerozpráva, drobci vnímajú omnoho viac, ako si myslíme. A hlavne, myslite pozitívne a užite si celý tento zážitok 🙂
Kto sme? Jožo & Hanka & Krištof – cestovateľská rodinka, ktorú nájdete na @cestujemespolu. Cestujeme popri bežnej práci (nie sme žiadni full-time travel blogeri) a milujeme spontánne výlety. COVID-19 nás nezastavil, práve naopak, zaľúbili sme sa do nášho najbližšieho okolia a zostali sme prekvapení, čo všetko nám ponúka!
Zdroj: Skoda-Storyboard.com